Skip to main content

School of Architecture + Planning


Design Competitions & Exhibits

2017

reThinking Competitions: What's Up Paris

http://rethinkingcompetitions.com

Parc Heure
Project Title: Parc Heure
Placement: First
Team Members:

  • Katya Crawford
  • Ane Gonzalez Lara
  • Kathleen Kambic

reThinking Competitions: Hornachuelos Downtown Reactivation

http://rethinkingcompetitions.com

ARTiculation
Project Title: ARTiculation
Placement: Third
Team Members:

  • Katya Crawford
  • Ane Gonzalez Lara
  • Kathleen Kambic

2017 Robert Bruce Thompson Annual Student Light Fixture Design Competition

http://www.rbtcompetition.org/current_winners.html

Light Walls
Project Title: Light Walls
Placement: Second
Team Members:

  • Madison Wickstom

The Tensioned Individual
Project Title: The Tensioned Individual
Placement: Third
Team Members:

  • Arjun Bhakta

2016

Pamphlet Architecture 36

http://www.pamphletarchitecture.org/competition.html

Territories of the Gulf State
Project Title: Territories of the Gulf State
Placement: Honorable Mention
Team Members:

  • Jared Winchester
  • Matt Cooper
  • Farrokh Rostami Kia

gURROO Innovative Minds 2016: Virtual Epoch

http://www.gurroo.com/innovative-minds-2016-virtual-epoch/

[TECH]TONICS]: a globally responsive field of memory
Project Title: [TECH]TONICS]: a globally responsive field of memory
Placement: Honorable Mention
Team Members:

  • Niko Maestas
  • Robert Peebles
  • Brandon Pachuca
  • Nick DiDonato

[IM]PRINT ARCH[IVE]
Project Title: [IM]PRINT ARCH[IVE]
Placement: Honorable Mention
Team Members:

  • Jaime Frias
  • Rafael Milla
  • Ali Al-Gahmi

Podsocial Network
Project Title: Podsocial Network
Placement: Honorable Mention
Team Members:

  • Cole Cottrell
  • Lam Nguyen

Better Philadelphia Challenge

https://www.philadelphiacfa.org/competitions/better-philadelphia-challenge

Hand + Hand
Project Title: Hand + Hand
Placement: First
Team Members:

  • Katya Crawford (Faculty)
  • Cory Greenfield (Faculty)
  • Beverly Fisher
  • Wendi Fox
  • Michael Pace
  • Madeleine Aguilar

2015

DESIGN MARFA Housing Competition

http://www.designmarfa.com

Light Space Studio
Project Title: Light Space Studio
Placement: Finalists
Team Members:

  • Beverly Fisher
  • Jackie Bryan
  • Catherine Harris (Faculty)
  • Katya Crawford (Faculty)

Design-Build Institute of America: 2015 National Design-Build Student Competition

dbia.org

Collaboration b/t SAP and UNM Engineering
Project Title: Collaboration b/t SAP and UNM Engineering
Placement: John Clark (SA+P), team captain
Team Members:

  • Alex Hamada (SA+P)
  • Mike Pace (SA+P)
  • Sam Rael (SOE)
  • Michael Roseborough (SOE)
  • Annica Mosow (SOE) student coach & alternate
  • Mark Russell (Faculty, SOE)
  • Kristina Yu (Faculty, SA+P)

[TRANS-] journal

https://www.transjournal.org/about/

Open Source City
Project Title: Open Source City
Placement:
Team Members:

  • Stefan Johnson

[TRANS-] journal

https://www.transjournal.org/about/

Embrace Thy Neighbor
Project Title: Embrace Thy Neighbor
Placement:
Team Members:

  • Christine Adhikari

2014

Young Architects Competition: Post-Quake Visions Competition

http://www.youngarchitectscompetitions.com/other-editions/view/id/12

UNM 601
Project Title: UNM 601
Placement: Finalists
Team Members:

  • Karen J. King (Faculty)
  • Omar Armendariz-Garcia, Adriana Liberman
  • Nick Nuncio, Rajeev Hazra
  • Chris Wyman, Jeremy Dreskin
  • Ana Molinar, Osarumwese Amadin
  • Humberto Lopez

ENYA 2014 Queensway Connection Elevating the Public Realm Design Competition

http://www.enyacompetitions.org/

Ebb + Flow
Project Title: Ebb + Flow
Placement: First (Student Prize)
Team Members:

  • Jessica Shoemaker
  • Jessica Johnson
  • Paul Crespo